Ile trwa pozycjonowanie strony?

Opublikowano: 2019-01-24|Aktualizacja: 2023-04-08|11 min czytania|
Ile trwa pozycjonowanie strony?

Przedsiębiorcy, jak i osoby, które zlecają pozycjonowanie swoich stron bardzo często zadają to samo pytanie: ile trwa pozycjonowanie? Jak długo będę musiał czekać na efekty? Jak długi będzie czas pozycjonowania? Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Niemniej jednak są to wyłącznie pozory, bowiem niezbędny czas pozycjonowania to kwestia dużo bardziej złożona. O tym, ile trwa pozycjonowanie i co ma na to wpływ, podpowiemy w poniższym artykule.

Po pierwsze musimy wyjaśnić, z jakiego powodu nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na zadane powyżej pytanie. Przede wszystkim związane to jest z celem samego pozycjonowania, którym jest sprawienie, aby internauta trafił na dobrze pozycjonowaną stronę, a co za tym idzie aby sprzedawać więcej, jak i osiągać dużo lepsze wyniki. Wymaga to jednakże pozycjonowania na frazy, które będą odpowiadały zapytaniom owych użytkowników na temat naszych produktów i usług. Takie pozycjonowanie wymaga długofalowych i czasochłonnych działań.

Od czego zależne jest pozycjonowanie? Jakie czynniki mają wpływ na czas pozycjonowania?

Branża, w której działamy

W wybranych branżach efekty pozycjonowania mogą przyjść szybciej, w innych zaś nieco później. Jeżeli chcemy zacząć od przysłowiego zera, musimy rozejrzeć się i przeanalizować poniższe fakty :

  • konkurencja na rynku: czyli to z kim zmuszeni będziemy rywalizować w tak zwanych wynikach organicznych – niemniej jednak mamy możliwość zobaczyć także, że owa konkurencja działa offline i na rynkach social media. Zobacz, ile konkurencyjnych firm będziesz mieć, jak one działają, czy będą mieli możliwość przeciwstawienia się Twojemu działaniu. Jak wyglądają ich usługi, produkty i czy ty sam będziesz coś mógł wnieść na rynek. Wiele firm, które pragną zaistnieć w wynikach organicznych nie analizuje działania potencjalnej konkurencji, a co za tym idzie nie jest w stanie wybić się na rynku,

  • nowa konkurencja – skoro My startujemy z całkiem nowymi produktami, czy też usługami, to z pewnością w tym samym czasie pojawią się inni konkurenci dla nas. Warto rozejrzeć się wokół siebie, kto prowadzi działania reklamowe (Social, Adsy) i jeżeli takich zobaczymy to z pewnością będą to nasi nowi konkurenci,

  • dostawcy – zorientuj się kto dostarcza ci towar, czy możesz brać go od kilku różnych firm, czy wyłącznie od jednej. Jak mocno możesz negocjować ceny ze swoimi dostawcami. Dzięki temu dowiesz się w jakim stopniu możesz zejść z cenami w stosunku do obecnej już na rynku konkurencji. Zyskasz w ten sposób przewagę na rynku. I w tym momencie trzeba się zastanowić w jakim stopniu możesz dostarczać jakość, czy dostępność towaru,

  • Klienci – to czynnik, bez którego nasza firma nie będzie miała racji bytu. Im więcej zdobytych klientów, tym większą sprzedaż uzyskamy. Musimy dokładnie sprawdzić jaka będzie potencjalna siła nabywcza klientów. Jedną ze zmiennych w tym wypadku będzie ilość miesięcznych wyszukiwań na konkretną frazę w wyszukiwarce internetowej. Im więcej będzie owych wyszukiwań, tym więcej naszych klientów. Niemniej jednak tacy klienci nie koniecznie są lojalni i nigdy nie wiemy kto wpisuje konkretną frazę. Dlatego też musimy zadbać o to, aby klient coś naprawdę u nas kupił. To, że trafi do nas poprzez wyszukiwarkę, wcale nie oznacza, że coś kupi,

  • substytuty, czy też zamienniki – produkty oferowane przez konkurencję, które mogą stanowić zagrożenie dla usług i produktów, które my sami oferujemy. Być może konkurencja wprowadzi nowe spodnie, a my ich nie będziemy mieć, może też wprowadzi całkiem nową usługę, która da klientom więcej korzyści w podobnej, albo nawet i w niższej cenie. Zatem musimy się wyróżnić na tle konkurencji.

Kogo zatrudnić do SEO?

Na to, jaki będzie czas pozycjonowania i jak szybko uzyskamy jego efekty, wpływa wiele różnych czynników. Po pierwsze należy brać pod uwagę specyfikę w konkretnej branży. Jeżeli mamy na rynku dużą konkurencję, pozycjonowanie może trwać znacznie dłużej. Kiedy zaś konkurencja będzie niewielka, efekty pozycjonowania będzie można zobaczyć dużo szybciej. Trzeba również mieć na uwadze, że konkurencja z pewnością podejmuje podobne do naszych działania. O czym jeszcze musimy pamiętać?

  • doświadczenie pozwala na lepsze wyniki – Im bardziej profesjonalny, jak i doświadczony zespól ludzi, który podejmie się pozycjonowania strony naszej firmy, tym lepsze i szybsze osiągniemy rezultaty. Jeśli pozycjonowanie powierzymy komuś, kto nie ma za grosz doświadczenia, może się później okazać, że nie przyniesie ono oczekiwanych rezultatów, a ponadto zaszkodzi i sprawi, że internauci będą odwiedzali naszą stronę bardzo rzadko,

  • aktualna sytuacja. Ogromne znaczenie w odpowiedzi na pytanie ile trwa pozycjonowanie ma to, w jakim miejscu znajduje się obecna strona internetowa firmy. Czy zawiera ona tylko wartościowe treści? Czy właściwie ją zaindeksowano i zaprojektowano? Czy nie nałożono na nią żadnych kar za sprzeczne z ogólnymi zasadami metody działania? To wszystko wpływa na czas, w jakim będzie można dostrzec efekty pozycjonowania oraz jest jednym z czynników odpowiadających na pytanie ile trwa pozycjonowanie,

  • zmiany w algorytmach Google – Google bardzo często wprowadza istotne zmiany, które mają wpływ na metody i sposób pozycjonowania stron internetowych. Takie zmiany mogą spowodować, że czynności, które jak dotąd przynosiły wymierne korzyści w krótkim czasie, teraz będą skutkowały dużo później, albo w dużo mniejszym stopniu. Istotne jest, aby zlecić pozycjonowanie firmie, która będzie na bieżąco monitorowała zmiany i dostosuje takie strategie działania, które będą odpowiednie do stawianych przez wyszukiwarkę wymogów.

Pozycjonowanie stron internetowych jest procesem, który zdaje się nigdy nie mieć końca. Niemniej jednak tak naprawdę nie zawsze jest związany z wielomiesięcznym wysiłkiem całego zespołu. Niekiedy, w przypadku mniej rozbudowanych stron internetowych, wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany, które w ogromnym stopniu poprawią widoczność w sieci. Każdy przypadek powinien być zatem rozpatrywany indywidualnie, a po odpowiedź na pytanie, jaki będzie czas pozycjonowania powinniśmy udać się do odpowiedniego specjalisty. Bez względu na to kogo wybierzemy, konieczne będzie rozpoczęcie całego procesu od audytu seo, określenia działań i zmian w obrębie naszej strony.

Kiedy powinniśmy oczekiwać pierwszych rezultatów pozycjonowania?

Jeżeli znamy podstawy pozycjonowania, z pewnością zdajemy sobie sprawę, że sześć miesięcy nie będzie wystarczającym czasem, aby nasza strona internetowa pojawiała się jako pierwsza w wynikach wyszukiwania pod konkurencyjne frazy. Przyjmuje się, że pół roku to okres, po którym zwykle top 10 w wynikach wyszukiwania wejdą frazy łatwe, czyli frazy które cieszą się dużo mniejszą popularnością, aniżeli inne.

Niemniej jednak po 9 miesiącach prowadzenia intensywnych działań off i on site SEO własnej witryny na pierwszej stronie wyników wyszukiwania będzie można szukać pod frazy, które są średnio trudne. Natomiast frazy trudniejsze, czyli takie pod które wyświetlała się będzie nawet cała nasza branża, będziemy mogli szukać pod frazy o średniej trudności. Frazy bardzo trudne, czyli takie pod którymi będzie się wyświetlała nawet cała nasza branża potrzebują dużo więcej czasu.

Przyjęło się, że bardzo trudne frazy pojawią nie tylko na bardzo wysokich, ale przy tym niezwykle stabilnych pozycjach po około 9 do 12 miesiącach. Jeśli zaś chodzi o frazy najtrudniejsze, czasami na wypromowanie witryny nie wystarczy nawet rok. Jeżeli nasza strona nie będzie osiągała zadowalającej nas wystarczająco pozycji, ale będzie generowała konwersję i ruch, to nie powinniśmy w żadnym wypadku porzucać działań SEO. Być może branża, w której próbujemy zaistnieć jest bardzo wymagająca. Oczywiście jeżeli przez pół roku nie zauważyliśmy nawet najmniejszej zmiany nie tylko w ruchu na stronie, ale również w jej pozycji, musimy dokładniej przeanalizować działania, które przez ten czas wykonaliśmy.

Czas pozycjonowania i jego efekty wydłużą się także w momencie, gdy przy zgłaszaniu się do agencji SEO, albo podczas rozpoczęcia samodzielnych prób otrzymaliśmy wcześniej karę od Google. Pierwszym krokiem powinna być praca nad tym, ażeby usunąć ową karę. Dopiero, gdy się jej pozbędziemy, możliwe będzie rozpoczęcie działań, które będą miały za zadanie odbudować zaufanie Google.

Jak zmierzyć skuteczność pozycjonowania naszej strony internetowej?

Wiele osób posługuje się w tym wypadku Google Analytics, a to spory błąd, bowiem wejścia z fraz pojawią się dopiero wówczas, kiedy strona będzie na wysokim miejscu, niemniej jednak nie będziemy mogli zobaczyć jak zacznie się wspinać w wyszukiwarce począwszy od niskich do bardzo wysokich pozycji. Aby móc poddać analizie skuteczność stosowanej przez nas promocji zmuszeni będziemy wejść do Search Console i popatrzeć na to, w jaki sposób będzie się zachowywał wykres, który dotyczy wyświetleń analizowanej strony – to on pokaże nam, czy z naszą witryną jest wszystko w porządku. Oczywiście narzędzi do zweryfikowania skuteczności działań jest dużo więcej…

Osiągając sukces, nie odpuszczaj

Po osiągnięciu sukcesu w postaci wysokich pozycji słów kluczowych nie powinieneś spocząć na laurach i zaprzestać działań dotyczących pozycjonowania Twojej strony.
Google, każdego dnia ulepsza swój algorytm, który wpływa na wiele czynników dotyczących strony www czy działań które podejmujemy w celu zyskania wymarzonych pozycji. Nie możemy również zapomnieć o konkurencji która nadal walczy o wysokie pozycje w wyszukiwarce Google. Można to porównać do biegu w którym naraz przestajemy biec. Łatwo się domyśleć co to spowoduje… spadek pozycji oraz utratę tego co do tej pory udało się uzyskać.

Trudno będzie określić ile trwa pozycjonowanie strony po wcześniejszej wstrzymaniu działań SEO oraz ponownym ich uruchomieniu.W zależności jak długą przerwę zafundowaliśmy stronie www, Twoja strona będzie wymagała z pewnością ponownej optymalizacji w celu dostosowania do coraz to nowszych wytycznych Google. Najprawdopodobniej będzie się to również wiązało z dużo większym zaangażowaniem w działania pozycjonujące, a co za tym idzie większych wydatków.

Postawy pozycjonowania to baza do zrozumienia długookresowych rezultatów

Jeżeli dopiero poznajemy podstawy pozycjonowania, powinnismy zaznajomić się nieco ze sposobem oceny witryn stosownym przez Google. Roboty, które działają w wyszukiwarkach poruszają się po witrynach i poddają ocenie ilość występujących słów kluczowych, jakość, jak i ich treść. Jeżeli Google będzie widział, że ciągle modyfikujemy stronę, staramy się w niej coś ulepszać, stosując przy tym odpowiednie zasady SEO, wyszukiwarka doceni nasze działania. Dzięki temu roboty będą znacznie częściej odwiedzać naszą stronę, a co za tym idzie będzie ona częściej indeksowana. Konsekwencją będzie możliwość uzyskania dobrej pozycji w rankingach.

Dzięki systematycznym działaniom SEO osiągniemy wysoką i stabilną lokatę pośród wyników wyszukiwania. Odpowiadając na pytanie, będące zarówno tytułem tego tekstu: Ile trwa pozycjonowanie? Można powiedzieć, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wyżej wymienionych czynników, a głównie od tego w jaki sposób będziemy realizować swoje działania SEO. Czy będą one zgodne z tym, czego wymaga Google i wybiegające ponad metody stosowane przez wszechobecną konkurencję.

Pozycjonowanie Stron Internetowych

Zamów Indywidualną Wycenę! – Wypełnij Formularz.